Zespół szkół
ogólnokształcących nr I
im. Mikołaja Kopernika
w Katowicach
powiększ kontrast
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 37 Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
Od lat
jedna z najlepszych
szkół w województwie

AKTUALNOŚCI

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

24.11.2022


Wczoraj w naszej szkole została odsłonięta tablica upamiętniająca Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej. Powstał on z inicjatywy naszego Absolwenta dr Jerzego Gorzelika, obecnie pracownika Uniwersytetu Śląskiego. Ideą, która przyświecała Pomysłodawcom, była chęć zachowania pamięci o silnej działalności antykomunistycznej młodzieży naszego regionu. Część z członków Młodzieżowego Ruchu Oporu zaczęła później działać w Stowarzyszeniu Pokolenie, które od początku wspierało pomysł tablicy pamiątkowej. Głównym pomysłodawcą była Monika Kobylańska - nasza Absolwenta, pracownik IPN i członek Stowarzyszenia. W naszej szkole gościliśmy również: Panią Barbarę Kowalczyk - działaczkę dawnej Solidarności Walczącej, żonę śp. Sławomira Bugajskiego - założyciela Solidarności Walczącej na Górnym Śląsku, Pana Waldemara Bojaruna - wiceprezydenta Miasta Katowic, Pana dr Andrzeja Sznajdra - dyrektora oddziału IPN w Katowicach, Pana Ryszarda Mozgola - naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Pana Przemysława Miśkiewicza - współzałożyciela i przewodniczącego w latach 2001-2019 Stowarzyszenia Pokolenie, Pana Marka Żelaznego - członka władz ogólnopolskich Solidarności Walczącej, który nadzorował struktury MRO SW, Pana dr Tomasza Słupika - dawnego członka MRO SW, obecnie pracownika Uniwersytetu Śląskiego, Pana Roberta Dyję - dawniej członka MRO SW, obecnie członek Stowarzyszenia oraz Pana Wojciecha Niedźwiedzia - dawniej członka MRO SW, członka Stowarzyszenia i również naszego Absolwenta. Po odsłonięciu tablicy w holu szkoły, młodzież, jak i zaproszeni Goście, zwiedzili przygotowaną przez IPN wystawę pt: "Solidarność Walcząca". Na koniec, nasi Goście wraz z młodzieżą, udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie Sławomira Bugajskiego. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w wydarzeniu, które było prawdziwą lekcją żywej historii najnowszej.

powrót do listy