Zespół szkół
ogólnokształcących nr I
im. Mikołaja Kopernika
w Katowicach
powiększ kontrast
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 37 Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
Od lat
jedna z najlepszych
szkół w województwie

AKTUALNOŚCI

XIX Dnii Frankofonii

XIX Dnii Frankofonii

04.05.2022


Tegoroczne święto Dni Frankofonii w I LO im. M. Kopernika mijało pod hasłem "Królewskość / La Royauté".
Przez cały tydzień po królewsku staraliśmy się rozkoszować kulturą francuską. Ceremonię otwarcia Dni Frankofonii uświetnił koncert przygotowany przez absolwentów Kopernika oraz uczniów naszej szkoły pod przewodnictwem Aliny Szczepan. Dzięki naszej absolwentce – Marcie Namysło – podziwialiśmy modę dworską, oglądając kunsztownie wykonane suknie dam dworu. Podróżowaliśmy wraz z profesorem Andrzejem Warmuzem po morzach i oceanach, przyglądając się licznym wzlotom i upadkom, które towarzyszyły francuskim podbojom na przestrzeni wieków. Nasi uczniowie pod opieką profesora Dawida Dziurkowskiego, w debacie oksfordzkiej poddali pod dyskusję temat czy Republika stwarza większe możliwości dla obywatela niż Monarchia. Potyczka na argumenty, obserwowana przez zebraną publiczność, była sędziowana oraz omówiona przez profesjonalnego sędziego debat oksfordzkich, Pana Karola Kowalczyka. Zaproszona w nasze skromne progi Pani dr hab. Renata Jankowska prof. UŚ wprowadziła naszą młodzież w tajniki etykiety i protokołu dyplomatycznego, czyli ABC zachowania na każdym dworze. W tych interaktywnych zajęciach nie zabrakło również zagadnień z wizerunku oraz autoprezentacji, bardzo dziś pożądanych podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak przystało na dworskie zwyczaje nie mogło zabraknąć opowieści profesora Pawła Ciećwierza o roli faworyt i metres królewskich. Wykład poprzedził taniec dworski – menuet wykonany przez uczniów Kopernika, a wyreżyserowany przez uczennicę klasy 1a – Esterę Białas.
Nie zabrakło również warsztatów. Plastyczny, skłaniał młodzież do zastanowienia się nad współczesną wizją rycerza, zaś w literacko-graficznym, czyli Kaligramach młodzi ludzie wyrażali swoją wizję królewskości poznając przy okazji tę jakże ciekawą formę literacką. Nasze obchody uświetnili swoją obecnością goście z Wydziału Filologii Romańskiej Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Andrzej Rabsztyn prof. UŚ oraz dr hab. Magdalena Zdrada-Cok prof. UŚ. Tym razem zmieniliśmy trochę kierunek naszych rozważań tematycznych i przenieśliśmy się do ciepłej i słonecznej Prowansji. To właśnie dzięki Pani profesor Magdalenie Zdradzie-Cok mogliśmy podziwiać tę krainę oczami malarzy, sławnych artystów – Van Goga, Cezana czy Picassa. Pan profesor Andrzej Rabsztyn przybliżył nam sylwetkę (nie)znanego reżysera, pisarza, dramaturga – Marcela Pagnola, który jak nikt obrazowo przedstawił Prowansję w swoich dziełach literackich. Nie zabrakło też kina, tego wielkiego i tego lekkiego, w które wprowadziła nas w wielkim stylu i z elegancją Pani dr Anita Skwara, niezrównana filmoznawczyni. Jeszcze raz rozkoszowaliśmy się widokami Prowansji oglądając "Lato w Prowansji", żeby później poczuć dreszczyk emocji oglądając film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg".
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tym roku mogliśmy słuchać, oglądać, podziwiać i przeżywać nasze Święto na żywo. Cieszymy się również, że dane nam było podzielić się naszymi doświadczeniami i naszą pracą z zaproszonymi w nasze progi uczniami Szkoły Podstawowej nr 37. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zapisało się w ich sercach i jeszcze bardziej rozbudziło chęć zgłębiania języka i kultury Francji i krajów frankofońskich.
Wydarzenie spięliśmy swoistą klamrą. Zakończyliśmy również muzycznie, tym razem przy taktach belgijki, w promieniach słońca na szkolnym patio gdzie wspólnie z naszymi gośćmi odtańczyliśmy ten popularny taniec. Ponieważ od lat chcemy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, nasze działania mają charakter interdyscyplinarny. Stąd mnogość propozycji w programie.
Pragniemy podziękować wszystkim prelegentom, którzy tak licznie swoją obecnością uświetnili nasze tegoroczne, już 19. świętowanie Dni Frankofonii.

Podziękowania należą się uczniom, bez których organizacja oraz oprawa naszego przedsięwzięcia nie byłaby tak dopracowana. Dziękujemy zatem naszym dźwiękowcom, dekoratorkom i prowadzącym imprezę. Szczególne zaś podziękowania należą się niezrównanym: Esterze Białas (1a), Laurze Zaworze (2a) oraz Emilii Papierniak (2b), którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie, mnóstwo pozytywnej energii oraz umiejętność współpracy na najwyższym poziomie.

Organizatorki:

Sabina Kominowska

Małgorzata Liberska-Siedloczek

powrót do listy