Zespół szkół
ogólnokształcących nr I
im. Mikołaja Kopernika
w Katowicach
powiększ kontrast
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 37 Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
Od lat
jedna z najlepszych
szkół w województwie

AKTUALNOŚCI

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego

26.06.2020

Koniec każdego roku to tradycyjnie czas podsumowań.
Od początku rok szkolny 2019/2020 był wyjątkowy. Reforma programowa, duża ilość uczniów w szkole niewątpliwie była dla nas wszystkich sporym wyzwaniem. Wszystko to jednak przesunęła na dalszy plan sytuacja epidemiczna. Na pewno najbardziej gorącym tematem w edukacji było w tym roku szkolnym zdalne nauczanie.
Dużo osób martwi się, że być może uczniowie niewiele się nauczyli, sporo narzeka, że było ciężko, że to stracony rok.
Oczywiście z wieloma uwagami trudno się nie zgodzić, ale ja, może trochę na przekór tym katastroficznym ocenom, powiem, że po pierwsze nie cały rok uczyliście się zdalnie. Ten sposób nauki trwał tylko 3 miesiące, więc może katastrofizm w ocenie sytuacji jest trochę na wyrost. Przez 6 miesięcy uczęszczaliście normalnie do szkoły, startowali w konkursach, olimpiadach i zawodach. Odnosili sukcesy. Toczyło się, jak co roku normalne życie szkoły. Realizowaliśmy różne projekty. Staraliśmy się Was oczarować tą tajemnicą jaką jest nauka, zachęcić do aktywnego działania. Uczyć otwartości i odwagi w podejmowaniu różnych wyzwań.
Sytuacja epidemiczna postawiła nas wszystkich; uczniów, nauczycieli, rodziców przed zupełnie nowym wyzwaniem.
Osobiście postrzegam jednak zdalne nauczanie jako, wbrew pozorom, bardzo pozytywne doświadczenie, które mnie pozwoliło inaczej spojrzeć na swoją pracę, zmusiło do nauki nowych umiejętności i otworzyło myślenie na troszkę inny edukacyjny świat. Uświadomiło, że pewne rzeczy można zrobić inaczej, że można i należy wychodzić poza utarte schematy. Oprócz niewątpliwych minusów, nauczanie zdalne miało więc dla mnie także pozytywny wymiar.
Pewnie w Waszej i naszej pracy były momenty trudne, były niedociągnięcia, ale najważniejsze chyba jednak jest to, że daliśmy radę zmierzyć się z tą rzeczywistością.
Myślę, że i my i wy coś zyskaliśmy. To "coś" to doświadczenie w funkcjonowaniu w zupełnie nowej sytuacji. To po raz kolejny uświadomienie sobie, że życie bywa zaskakujące i trzeba umieć sprostać jego wyzwaniom. A to jest doświadczeniem bezcennym. Im więcej różnych doświadczeń w życiu zbierzemy, tym lepiej.
Teraz należy się i Wam i nam troszkę odpoczynku. Podobnie jak Waszym rodzicom, którym dziękujemy za to, że nas wszystkich w tej bardzo nietypowej sytuacji wspierali.
W mojej ocenie nie był więc to rok stracony. Gratuluję Wam osiągnięć i jednocześnie dziękuję tym, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę podczas konkursów, olimpiad, zawodów sportowych.
Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za włożony trud, za kreatywność, za życzliwość i troskę o kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów. Dziękuję Radzie Rodziców, która wspomagała działania nauczycieli i Samorządu Szkolnego.
Nie wiem czy za dwa miesiące spotkamy się w "realu", ale niezależnie od sytuacji będziemy na Was czekać. Nauka to fascynujący świat, którym chcemy się z Wami dzielić.
Iwona Wachstiel

powrót do listy