Zespół szkół
ogólnokształcących nr I
im. Mikołaja Kopernika
w Katowicach
powiększ kontrast
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
GIMNAZJUM NR 24 Z JĘZYKIEM NAUCZANIA FRANCUSKIM
Od lat
jedna z najlepszych
szkół w województwie

AKTUALNOŚCI

Zbyszki i Wy

Zbyszki i Wy

30.10.2018

Finał siódmej edycji Weekendowego Konkursu Filmowego odbył się trzydziestego października w katowickim kinie Światowid. Tym razem do rywalizacji przystąpiło siedemnaście grup z czterech szkół (liceum Staszica z Sosnowca, Kopernika i Konopnickiej z Katowic oraz Jana Pawła II z Rudy Śląskiej), dwunastu ekipom udało się ukończyć filmy, które mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie. Jury w składzie Anna Kazek–Tomza, Sandra Witek–Ciećwierz i Paweł Ciećwierz zgodnie stwierdziło, że z każdym rokiem poziom rywalizacji rośnie. Prócz kuponów podarunkowych przyznaliśmy również po raz pierwszy statuetki, które na cześć Zbigniewa Cybulskiego nazwaliśmy "Zbyszki". W konkursie wzięło udział ponad stu uczniów, a kino Światowid wypełniło się po brzegi. Trzecie miejsce zajął kameralny film SF pod tytułem "Small Talk", rozegrana na dwóch aktorów opowieść o samotności w świecie nowych technologii. „Zbyszek” za drugie miejsce trafił do twórców filmu "Car Radio", imponującej stroną realizacyjną (nawet profesjonaliści mają problemy ze scenami kręconymi w samochodzie) opowieści o wewnętrznym rozliczeniu z przeszłością, które zaczyna się od zepsutego samochodowego radia. Jury zwróciło uwagę na doskonałe aktorstwo w tym obrazie. Pierwsze miejsce zajął "To nie jest kolejny film o zombie" – surrealistyczna komedia, w której "zombie walk" to podróż skacowanych imprezowiczów przez drogi i bezdroża Rudy Śląskiej. Świetnie naszkicowane i wyraziste postaci przemierzają kolejne dzielnice jak kręgi dantejskiego piekła w poszukiwaniu wody. Koniecznie niegazowanej. "Zbyszki" były tylko trzy, ale dla mnie Wszyscy jesteście zwycięzcami. Ukończenie filmu w tak krótkim czasie i na tym poziomie, na którym to zrobiliście, jest sukcesem. Dziękujemy Wam bardzo za talent, dwie nieprzespane konkursowe noce i olbrzymi nakład pracy. Każdemu, kto narzeka na leniwą "dzisiejszą młodzież", powinno się obowiązkowo pokazywać Wasze filmy. Praca z Wami to przywilej. Paweł Ciećwierz

Twórcy nagrodzonych filmów:
SMALL TALK - Korneliusz Smalec, Zofia Paluch, Kacper Dyrda (liceum Kopernika)
CAR RADIO - Wiktoria Rigoll, Maria Małecka, Małgorzata Pisarska, Olivia Górnioczek, Maja Tokarczyk, Aleksander Hora, Ksawery Sajdak (liceum Kopernika)
TO NIE JEST KOLEJNY FILM O ZOMBIE - Wiktor Jaworski, Marta Zocłońska, Marianna Strzeja, Wiktoria Reczko, Natalia Pelka, Katarzyna Kurpas, Marek Engler, Artur Kruger, Konrad Derecki, Michał Nowak, Aleks Sójka (liceum Jana Pawła II)

powrót do listy