Zespół szkół
ogólnokształcących nr I
im. Mikołaja Kopernika
w Katowicach
powiększ kontrast
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 37 Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
Od lat
jedna z najlepszych
szkół w województwie

DEBATY OKSFORDZKIE

Projekt - Debaty Oksfordzkie


Od 2009 roku działa u nas Koło Debat Oksfordzkich. Debatujemy w szkole i bierzemy udział w licznych konkursach na szczeblach miejskim, regionalnym i krajowym. Uczestniczymy też w imprezach wspierających akcje społeczne, jak program "Nasze powietrze", czy projekty ustaw, jak debata dotycząca Śląskiej Metropolii. Debaty oksfordzkie służą też realizacji programów profilaktycznych oraz są głosem w obronie potrzebujących pomocy, tu stowarzyszenie "Pomagam - więc jestem".
Projekt ten pomaga uczniom przygotować się do wystąpień publicznych. Debata oksfordzka to ograniczona licznymi regułami dyskusja dwóch zespołów, w której mówcy maja ściśle przypisane role, wymagające żelaznej dyscypliny i błyskotliwości, a także kunsztu oratorskiego. To forma niezwykle rozwijająca intelektualnie ze względu na różnorodność tematyki, która jest praktycznie nieograniczona.
Debatanci z Kopernika mają na koncie liczne sukcesy. Należą do nich: trzykrotne Mistrzostwo Śląska, wygrana w II, III i V Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich, a także drugie miejsce w VII edycji tego turnieju. Drużyna z naszej szkoły może też pochwalić się III miejscem w II Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu, największej w Polsce i tej części Europy imprezie debatanckiej, w której od początku uczestniczy w finałach. W bieżącym roku szkolnym zdobyła tytuł Mistrza Polski w 1. edycji krakowskiego turnieju "Między Wschodem a Zachodem". Również w tym roku nasi uczniowie zostali Mistrzami Katowic w II Katowickim Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanym pod hasłem "Stop zagrożeniom" przez Miejską Komendę Policji i Instytut Regionalny. W nagrodę za wygraną debatę dotycząca Alertu Smogowego, której teza brzmiała "W Polsce należy zaprzestać palenia węglem" drużyna z Kopernika i jej opiekun prof. Andrzej Warmuz wyjadą do Brukseli.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do sprawdzenia się w tej formie debaty. Koło debat prowadzi nauczyciel języka polskiego prof. Małgorzata Majsak, a konsultantem historycznym jest nauczyciel historii i WOS-u prof. Andrzej Warmuz.

Szkolny koordynator projektu: Małgorzata Majsak