2024
Z wizytą w NOSPR
Klasy siódme i piąta wraz z nauczycielami, uczestniczyli w symfonicznym koncercie edukacyjnym w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Vincenta Kozlovsky.
Wysłuchali następujących utworów:
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Uwertura do „Snu nocy letniej” op. 21
Twórczość Szekspira była niejednokrotnie źródłem inspiracji kompozytorów.
„Snem nocy letniej” zachwycił się 17-letni Mendelssohn do tego stopnia, iż stworzył swoją sławną „Uwerturę koncertową” do szekspirowskiej komedii.
Paul Dukas
Scherzo symfoniczne „Uczeń czarnoksiężnika”
Dzieło, będące jednym z najwybitniejszych przykładów muzyki programowej, oparte jest na balladzie Goethego pod tym samym tytułem.
Uczeń czarnoksiężnika pod nieobecność mistrza pragnie sprawdzić siłę swej mocy. Zaklina miotłę, aby ta nosiła wodę. Kiedy wody jest już wystarczająco, okazuje się, że uczeń zapomniał zaklęcia. W przerażeniu rozłupuje miotłę siekierą, lecz zamiast położyć kres przybywaniu wody, teraz już dwie miotły ją noszą. Dom przed zalaniem ratuje powrót czarnoksiężnika.
Edward Gireg
I Suita „Peer Gynt” op. 46
Peer Gynt Griega jest dziełem napisanym na zamówienie. Kiedy Henryk Ibsen zamierzał wystawić swój dramat, zwrócił się do Griega z prośbą o napisanie muzyki do wybranych scen. Suita zyskała sobie dużą popularność, przynosząc rozgłos kompozytorowi. Dzieło doczekało się wielu transkrypcji i opracowań choreograficznych.
Uczniowie mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką zawodu muzyka symfonicznego i jedną z najlepszych pod względem akustyki sal koncertowych w Europie.