2020

Matura 2020
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
COVID-19 U ZDAJĄCEGO EGZAMIN/ UCZNIA /PRACOWNIKA SZKOŁY
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
- wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.
Cel procedury: zapewnienie bezpieczeństwa w szkole
Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania pracowników szkoły w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u zdającego/ucznia/pracownika
Uczestnicy postępowania: dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły
Dyrektor
1. Za opracowanie zasad postępowania w szkole w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u zdającego egzamin maturalny/ucznia/pracownika przebywającego w szkole odpowiada dyrektor szkoły
2. Dyrektor wydziela odrębne pomieszczenie, które może pełnić funkcję izolatki
3. Pomieszczenie powinno być co najmniej dwa razy dziennie sprzątane (myte) i dezynfekowane.
4. W pomieszczeniu nie powinno być sprzętu oraz przedmiotów, których nie można skutecznie umyć i dezynfekować.
5. Dyrektor ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne zdających/uczniów i pracowników informuje najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o pojawieniu się w szkole osoby z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID-19. Po powiadomieniu stacji czeka na instrukcje i postępuje zgodnie z nimi.
6. Dyrektor sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji.
7. Notatka zawiera następujące informacje:
a) datę,
b) godzinę powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej,
c) godzinę powiadomienia rodziców w przypadku ucznia niepełnoletniego,
d) opis przebiegu działań,
którą przechowuje w dokumentacji szkoły.
8. Dyrektor powiadamia o przypadku organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Nauczyciele i pracownicy szkoły
1. Jeśli pracownik szkoły zauważy u zdającego/ucznia/ innego pracownika szkoły niepokojące objawy sugerujące zakażenie COVID-19 (np. temperatura, duszność, kaszel, biegunka, katar), następuje niezwłoczna izolacja zdającego/ucznia/pracownika szkoły w wydzielonym, wskazanym przez dyrektora pomieszczeniu.
2. Choremu przekazuje się maseczkę (lub zastępcze środki ochrony) w celu ograniczenia rozprzestrzeniania patogenów podczas kaszlu, kichania, rozmowy.
3. Uczeń niepełnoletni do czasu przybycia rodziców zostaje pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły. Pracownik ten zabezpieczony zostaje w środki ochrony osobistej (maseczkę, rękawiczki jednorazowe, fartuch z długim rękawem).
4. Przewodniczący zespołu nadzorującego w przypadku egzaminu maturalnego, nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniami w klasie, w której przebywało dziecko z niepokojącymi objawami sugerującymi COVID-19, zobowiązany jest otoczyć opieką pozostałe dzieci pozostałych uczniów i zadbać, by:
1) umyły/umyli ręce zgodnie z instrukcją,
2) jeśli to możliwe, przeszły/przeszli do innego zdezynfekowanego pomieszczenia szkoły lub wyszły/wyszli na zewnątrz budynku szkoły.
5. Wyznaczone osoby wietrzą salę, w której przebywała grupa/klasa, dokonują czynności myjących i dezynfekujących w sali.
6. Po umieszczeniu zdającego/ucznia/pracownika w izolatce, nauczyciel powiadamia sekretariat szkoły.
7. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia, u którego zaobserwowano objawy chorobowe informowani są zgodnie z zasadami przyjętymi w placówce.
8. Każdy pracownik szkoły, który zauważy u siebie objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
9. Rodzic (prawny opiekun) odbierający dziecko jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej w postaci rękawiczek oraz maski lub przyłbicy zasłaniającej usta i nos. Przed odbiorem zdającego /ucznia rodzic (prawny opiekun) dezynfekuje dłonie płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku szkoły.
10. W postępowaniu konieczne jest zachowanie odległość 2 m pomiędzy wszystkimi osobami.
11. Pracownik opiekujący się dzieckiem/uczniem w izolatce, który oddał ucznia rodzicowi (prawnemu opiekunowi) dezynfekuje rękawice oraz zgodnie z instrukcją zdejmuje maseczkę, fartuch i rękawice.
12. Izolatka, w której przebywał zdający/uczeń/ pracownik szkoły jest dokładanie wietrzona, myta za pomocą odpowiednich detergentów i dezynfekowana środkiem typu wirusobójczy zgodnie z instrukcją sprzątania i odkażania sal, przez wyznaczonych pracowników szkoły.
PRACA SZKOŁY W OKRESIE PODWYŻSZONEGO REŻIMU SANITARNEGO
1. W okresie podwyższonego reżimu sanitarnego szkoła będzie czynna od godziny 8:00 – 13:00. Ograniczony czas pracy Szkoły jest związany z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego uczniom oraz pracownikom szkoły w okresie zagrożenia epidemicznego.
2. Na drzwiach wejściowych do szkoły znajdują się numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, organu prowadzącego, organ sprawujący nadzór pedagogiczny, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
3. Co najmniej raz na godzinę sale, w których przebywają uczniowie będą wietrzone przez nauczyciela.
4. Liczba uczniów w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do 12.
5. Jeżeli uczeń wykazuje oznaki osoby chorej nie zostanie w tym dniu wpuszczony do szkoły.
6. Każda osoba wchodząca do szkoły musi nosić maseczkę i zdezynfekować ręce płynem umieszczonym przed wejściem, zachowując bezpieczny dystans 1,5 m w stosunku do pracowników i innych osób.
7. Podczas egzaminu w szkole mogą̨ przebywać́ wyłącznie:
1) zdający
2) osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni, pracownicy odpowiednich służb np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność
3) pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję
4) w trakcie przeprowadzania egzaminów nie będą prowadzone zajęcia dla innych uczniów szkoły
5) niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę̨ na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.
Sposób prezentacji procedury
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły
2. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującą w szkole procedurą poprzez przekazanie jej treści z wykorzystaniem środków zdalnej komunikacji
3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń szkole
4. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury
Tryb dokonania zmian w procedurze
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej, dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Zasady wchodzą w życie z dniem: 9.06.2020 r. obowiązuje do odwołania.
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, tel. 660686917
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.
• lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
• listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
• lista chorób zakaźnych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne nastronach: gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus).